Belépés
Belépve maradok
Dear Users!

To celebrate our launch we give the first 1000 users a 2 months Premium Membership for TOTALLY FREE!

 
All you have to do is create a new account, and your Premium Membership will immediately be activated!

NOTE: Registrations from Hungary are not eligible for this promotion (this only works on caloriebase.com in English).

Have a nice day!
caloriebase.com
Kedves Felhasználók!


Csináltunk egy szavazóoldalt, ahol innentől kezdve folyamatosan közzétehetitek fejlesztési javaslataitokat, illetve más javaslataira szavazhattok! Másrészt minden ötletnél láthatjátok a mi hozzáállásunkat az adott témához.

Használjátok ki, így mi is jobban képbe kerülünk az igényeitekről.

Ide kattintva tudtok javaslatokat küldeni/szavazni (a fórumról is elérhető):


Köszönjük ha véleményetekkel segítitek az oldal fejlesztését!
kaloriabazis.hu



1 éves Prémium tagság 6 hónap áráért!

Nyárindító akciónk keretében ha május 31.-ig (csütörtök éjfélig) vásárolsz 6 hónapos (3000 Ft) Prémium tagságot (bármely fizetési móddal), akkor ajándékba adunk még 6 hónapot!

Az akció érvényesítéséhez fontos, hogy a vásárlás kezdeményezése csütörtök 24:00 óra előtt történjen (utalás esetén a csütörtökön feladott, de későbbi napon beérkező utalás még érvényes). Az ajándék hónapok jóváírása nem azonnal, hanem az akció lezárása után (pénteken) történik.

Kellemes nyarat és további sikeres diétát kívánunk:
kaloriabazis.hu
Kedves Felhasználók!

Ezúttal ismét a segítségeteket szeretnénk kérni. Oldalunk hirdetésekből és a Prémium előfizetésekből tartja fent magát. Ez a bevétel éppen csak a karbantartásra és egy alapszintű fejlesztésre elég. Régi és jogos igény a különálló applikáció elkészítése Androidra és iOS-re. Ezek lefejlesztése és fenntartása emiatt jelenleg megvalósíthatatlan. Röviden fogalmazva ehhez több új főállású programozót kellene alkalmaznunk és nem csak időlegesen, hanem hosszútávon is, mivel minden fejlesztést onnantól minden programnyelven el kellene készíteni és fenntartani. Sokat gondolkoztunk, hogy ezt hogyan tudnánk finanszírozni. Arra jutottunk, hogy a nagy konkurencia ellenére teszünk egy próbát az oldal nemzetközi szintre lépésével. Ha ezzel sikerül a felhasználók számát növelni, ez megteremtheti a hátteret a szintlépéshez. Ez a magyar verziót semmiben nem érinti, csupán annyiban, hogy egy fordító panelt fogtok látni az oldalon. Ha ebben nem szeretnél részt venni, nyugodtan kikapcsolhatod az Eszközök/Beállítások menüben.


Hogyan működik a fordító panel?
Ha szeretnétek az oldalt segíteni, akkor az újonnan megjelent kék fordító panelben látható, éppen fordításra váró ételhez küldhettek be javaslatot (akár többet). Ha egy ételhez más már küldött be javaslatot, ilyenkor ezek helyességére szavazhatsz, vagy küldhetsz be ilyenkor is új szinonimát, ha az adott ételnek több megfelelője is van. Ha nem tudod az adott étel fordítását, kérj másik szót. Ha úgy gondolod az adott ételnek nincs lefordítható megfelelője az adott nyelven, akkor ne új szót kérj, hanem ezt jelöld be a megfelelő gombbal és utána kérj másik szót. A fordító panel alapból angolra van állítva, de más nyelvet is beállíthattok a panel beállítás ikonjára kattintva (jelenleg angol mellett van német, francia, spanyol, orosz, olasz, román, szlovák, lengyel, horvát). Ha olyan nyelvre szeretnél fordítani, ami nem szerepel a listán, írj nekünk a kaloriabazis@gmail.com címre és felvesszük.
Kérjük ügyeljetek a helyesírásra. Mások tartalmilag jó javaslatait is szavazzátok le ha rossz a helyesírás, ekkor egyből beküldhetsz helyette egy jó javaslatot. A javaslatokat nagy kezdőbetűvel írjátok (pl: Grilled chicken breast).
A panel mobilon a tápanyagok felett, asztali gépen a főoldali nagy almás képen látható (azaz ha ezt kikapcsoltad, akkor vissza kell kapcsolnod az Eszközök/Beállítások menüben).

Mit nyújtunk cserébe?
A program számolja az általad nyújtott segítségeket, amit a felhasználóneved mellett láthatsz (ugyanott, ahol az ételinfó bővítésben nyújtott segítségeket). Szeretnénk a sokat segítő felhasználók munkáját Prémium tagsággal viszonozni. Ennek feltételeit a tesztfázis után közöljük. Felhívjuk a figyelmet, hogy a kifejezetten a segítségszámok növelése érdekében beküldött rossz javaslatok és szavazatok kitiltást eredményeznek (de bízunk benne, hogy ilyen egyébként sem történne).


Előre is hálásan köszönjük mindazok munkáját, akik segítségükkel hozzájárulnak az oldal fejlődéséhez!
Magyar Máté
KalóriaBázis
Új fejlesztések, plusz egy segítségkérés!


Kedves Felhasználók! Elkészült pár kisebb fejlesztésünk (és egy nagyobb):

1. Az oldal mostantól biztonságos https kapcsolattal működik. Ennek várható pozitív mellékhatásaként kevesebbszer fog kijelentkezni.
2. A receptek, ételek megnyitásakor az adatlap mostantól nem külön oldalon, hanem felugró ablakban jelenik meg, így egyszerűbben megnézhetjük a hozzávalók listáját és visszatérhetünk a találati listához.
3. Fejlesztettünk a keresőn, most már a kulcsszavak szabadon felcserélhetők, azaz a "Pick csemege téliszalámi" találatot  kidobja a "téliszalámi pick", "csemege Pick téliszalámi" és ezek bármilyen kombinációjára. Sikerült mindezt úgy megoldani, hogy továbbra is működjön a szó belsejében való keresés is, ami a magyar ételeknél fontos szempont, azaz a "szalámi"-ra kidobja a téliszalámit is.

4. És most következzen egy nagyobb falat, melyben a ti segítségetekre is szükségünk lesz!

Régóta igény, hogy az ételek fehérje/széndhidrát/zsír adatait kibővítsük rosttartalom, ásványi anyagok, vitaminok, zsírok, cukortartalom, glikémiás index információval. A közös adatbázis 150.000 ételének ilyenfajta kibővítésére egyszerűen nincs saját kapacitásunk. Ezért szeretnénk kérni most a Ti segítségeteket. A kigondolt bővítési módszernek ugyan vannak hiányosságai, de legalább el tudunk indulni valahogy és ha szükséges, időközben majd fejlesztünk az eljáráson.

A kigondolt módszer lényege:
Az általunk eddig is etalonnal számító Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium (továbbiakban USDA) szabadon felhasználható adatbázisából tervezzük a megfelelő adatokat átmásolni (megjegyzés: ez az adatbázis szabadon használható, tehát az adatok átemelése nem minősül adatlopásnak). A módszer leírását lásd az ábrán.


Kérdések/Válaszok az átemelésről:

Kinek van joga megadni új ételinfót egy ételhez?
Bárkinek aki egy ideje használja az oldalt.

Hogyan oldjátok meg, hogy ne tudja bárki az oldalon ellenőrzött ételek adatait átírni hibás adatra?
Az eddigi adatokat (kcal, fehérje, szénhidrát, zsír) nem lehet felülírni az átemeléssel. Ezek fixek, ezért ezekhez kell a leginkább illeszkedő ételt megtalálni az USDA-ból.

Hogyan kell használni az USDA keresőt?
A kereső alapból minden forrásból keres (All Data Sources). Ezt sok találat esetén érdemes szűkíteni általános ételekre (Standard Reference), találat hiányában pedig ajánlott bekapcsolni a márkás termékek keresését is (Branded Reference).

Mi van, ha nem találok megfelelést?
Sok ételnek nem lesz megfelelője az angol adatbázisban, ilyenkor ezt a tételt egyszerűen ugord át. Ezen ételek bővítését más módszerrel fogjuk megoldani.

Mi van, ha nem találok PONTOS megfelelést?
Figyelembe véve, hogy a valóságban sincs két egyforma étel, a 100%-os pontosság nem reális elvárás, kisebb hibahatár elfogadható.

Mi van, ha az USDA adatbázisban megtalálom a keresett ételt, de lényeges eltérést találok a KalóriaBázis alapadataihoz képest (kcal, fehérje, zsír)?
Természetesen lehet az oldalunkon is hibás adat, ekkor nálunk kell javítani. Ha ilyennel találkozol, a helyes adatokat tartalmazó USDA link feltüntetésével jelezd nekünk a kapcsolódó fórumban:
https://kaloriabazis.hu/post?topicid=107

Mi a helyzet a glikémiás index-szel?
Mivel ez az adat nincs fent az USDA-n, ezért ezt külön forrásból kell kikeresni, attól teljesen függetlenül megadni (tehát megadhatod olyan ételhez is amihez még nincs usda link rendelve, és olyanhoz is amihez már igen). Beírni a popup alján tudod, százalékban, azaz ha 50%, akkor "50"-et írj be.

Mi a helyzet a receptekkel?
Az elsődleges cél az alapanyagok kitöltése, de lehetőség van a receptekére is. Amikor egy recept "i" infógombjára kattintasz, felugrik a hozzávalók listája. Mindegyik hozzávaló mellett felkiáltójel jelöli, hogy mely hozzávalónak hiányzik még a bővített információja. Ezeket kell egyesével bővíteni  (nem pedig egyben az egész étel megfelelőjét megtalálni). Ha mindegyik hozzávaló megvan, eltűnik a recept neve melől a felkiáltójel.

Mi van ha más felhasználó rossz adatot adott meg?
Ha találsz jobbat, egyszerűen adj meg új linket. A hozzárendeléseket az oldal menti, a "linktörténetet" vissza lehet nézni, ha az ételt "Saját oldalon" (popup alján gomb) nyitod meg.

Mit kapok a segítségemért?
A segítségetek száma megjelenik a felhasználó nevetek mellett. A sokat segítő felhasználók munkáját szeretnénk viszonozni, de ennek mikéntje még ködbe burkolódzik. :)

Kell-e Prémium tagság az új ételinfókhoz?
Nem. Ez a funkció teljeskörűen használható az ingyenes verzióban is.

Mi van ha valaki szándékosan rongálja az adatbázist hibás, pontatlan adatok feltöltésével?
Az adatbázis szándékos rongálása a felhasználó letiltását vonja maga után. Kérünk titeket ha segítetek, azt figyelmesen tegyétek.


Segítségeteket előre is köszönjük!
kaloriabazis.hu
Kedves Felhasználók!

Nemrég elértünk ismét egy nagyobb mérföldkövet! Ezzel a videóval szeretnék köszönetet mondani Nektek: 



Ezen kívül fejlesztéssel kapcsolatban is van egy jó hírünk: hamarosan elkészül a kibővített tápanyag adatbázis, 30 új sorral. Részletek hamarosan!

Mindenkinek további sikereket kívánok!
Máté
kaloriabazis.hu
Kedves Felhasználók!

Mint láthatjátok, az oldalon történt pár fejlesztés, ezekről szeretnénk Titeket tájékoztatni.

Elsősorban megjegyeznénk, hogy tisztában vagyunk vele, hogy az új verzió - mint minden fejlesztés - a felhasználóknak elsőre idegennek tűnhet a jól megszokott régivel szemben. Arra kérnénk Titeket, adjatok egy esélyt és próbáljátok megtalálni a pozitív oldalát a dolognak, mielőtt reklamációt fogalmaztok meg és kérnétek a régi visszaállítását. Higgyétek el, nagyon sok tervezés áll a dolog mögött, számunkra a legfontosabb szempont az volt, hogy Nektek könnyebb legyen használni az oldalt.

A főbb változtatások:
  • Az oldal asztali verziójára is átültettük a mobilos verzióban már tesztelt megoldásokat, úgy mint a nagyobb méretű ételneveket, ikonokat és a rögzítés átláthatóságát célzó animált mozgást.
  • Újrapofoztuk a főoldalt, egységesítettük a betűméreteket és a térközöket az esztétikusabb hatás érdekében (pár almenü javítása még folyamatban van).
  • Szintén a mobiloshoz hasonlóan a Mikor/Mennyit mezőknél kiiktattuk a  legördülő menüket, hogy a mennyiségeket és az időpontokat egyetlen kattintással tudjátok kiválasztani. Az ételrögzítés folyamatában mindig  csak a soron következő mező látható.
  • Most már asztali verzióban is látszik minden étel mellett számmal és grafikusan is a fehérje/szénhidrát/zsír érték.
  • Új fejlesztésként lehetőség van mostantól, hogy teljes étkezéseket (pl egy egész reggelit, vagy akár egész napi étkezést is) elmentsünk kedvencekbe. Ez az adott sor végén (pl a reggelit összesítő sor végén) található "..." menüből érhető el a csillag ikonnal, majd ezt követően az étkezés nevének megadásával. Ilyenkor az adott napnál rögzített étkezést mentjük el, tehát ha későbbiekben megváltoztatnánk a kedvencek tartalmát, akkor ehhez az étkezéshez kell visszamennünk. A szerkesztés és a törlés is a keresőben a kedvenc étel mellett található "..." menüből érhető el, szerkesztés esetén egy gombnyomással visszaugorhatunk arra a napra, ahol az eredeti étkezést meghatároztuk és azt ott megváltoztathatjuk. A kedvencek előhívása kétféleképpen történhet: egyrészt a kereső végén található "..." menüből, másrészt a keresőben a nevének gépelésével, mint a normál ételek esetén.
  • Emellett sok kisebb hibát is javítottunk. Például a menü működését újraírtuk (a régi néha "megakadt"), mobilos verzióban az adott naphoz írható jegyzet funkciót javítottuk (kis füzet ikon a "MA" sávban).

Segítség a használathoz:
  • Az új étel, új recept és a saját/kedvenc ételek listázása a "..." gombra kattintva érhetőek el.
  • Keresés után a találati listában az egyes funkciók a "..." menüvel érhetőek el, mindig az a funkció látszik, ami az adott ételre vonatkozik, tehát pl. kedvenc ételek esetén a kedvencek módosítása, törlése, stb.
  • A megevett ételek módosítása továbbra is az adott sorra kattintva érhető el, ekkor a rögzítéshez hasonló panel nyílik ki, ahol lehetőség van a gyors változtatásra.
  • A mostani megoldással a megevett ételekkel végezhető műveletek (újraeszem, törlés, információ) nagyobb gombokkal érhetők el, ennek célja a könnyebbség mellett a véletlen törlések megakadályozása.
  • Kapcsolt felhasználók közötti váltás a felhasználónévre kattintva érhető el.

Prémium fejlesztés:
Prémium tagok számára elérhető egy új fejlesztésünk, az Extra széles napi keret (lásd kép). Ez az Eszközök/Beállításokban kapcsolható be, hatására a napi keret sáv teljes oldalszélességben és jóval magasabb formában fog megjelenni. Javasoljuk ennek használata esetén a Főoldali almás kép kikapcsolását, amit szintén a Beállítások menüben található (ez nem Prémium tagok számára is elérhető).

Reméljük, hogy hasznos lesz számotokra az új felület és az új funkciók és hamar megszokjátok őket!
A KaloriaBázis csapata
Sziasztok!

Androidos felhasználóink számára készítettünk Google Play webáruházból ingyenes letölthető KalóriaBázis webapplikációt:

Az alkalmazás böngésző alapú (nem natív), ami azt jelenti, hogy ugyanaz a felület működik, mint böngészőből megnyitva, viszont reményeink szerint az androidos telefont használóknak segítségére lesz, mivel feltelepíthető, ikonnal gyorsabban indítható, és a duplikált megnyitás és kijelentkezés problémáját is megoldja.
Kérjük teszteljétek és ha bármi észrevételetek van, osszátok meg velünk a mobilos fórumban:

Az aloldalak (célbeállítás, új étel felvitel, stb) mobilos felületének elkészítésén folyamatosan dolgozunk.
Kedves Felhasználók!

Nyárzáró akciónk keretében azon felhasználóinknak kedvezünk, akik ketten, együtt használják a KalóriaBázist: szeptember 6. éjfélig az újonnan vásárolt Prémium tagságok mellé egy darab ugyanolyan teljes értékű tagságot adunk ajándékba!

Részvételi feltételek:
Fontos, hogy a két felhasználó a vásárlás pillanatában kapcsolt felhasználói viszonyban álljon. Vásárlás után írjátok meg a kaloriabazis@gmail.com címre az eredeti és az ajándék tagságot igénylő felhasználó nevét is. Ezután 1-2 napon belül aktiváljuk az ajándék tagságot.

Mire is jó ez a kapcsolt felhasználók lehetőség?
A kapcsolt felhasználók funkció az egy számítógépet vagy telefont közösen használók, egy háztartásban élők, dietetikusok, személyi edzők számára nyújt segítséget. Ha kapcsolt felhasználó viszonyt hoztál létre valakivel, akkor nemcsak az ételeit láthatod, hanem egy kattintással átválthatsz az ő profiljába (anélkül, hogy ki és bejelentkeznél) és a napi étkezéseket is megnézheted, sőt módosíthatod is (!) azokat. A kapcsolat létrehozásához elég ha megjelölsz valakit és ő is megjelöl téged (nem küldünk külön üzenetet a bejelölésről, erről a másikat külön értesítened kell), ezt követően a keresőben már kereshetők is az egymás által felvitt ételek. A kapcsolat törölhető. 

A kapcsolat létrehozása itt végezhető el:

Váltás asztali verzióban: jobb felső sarokban a "Használat mint" gombra kattintva.

Váltás mobil verzióban: középen fent a felhasználónevedre kattintva.
Kedves Felhasználók!

Az új mobilverzióval kapcsolatban szükségünk lenne minél több visszajelzésre, hogy jobban tudjuk a Ti igényeitekhez szabni a javításokat és fejlesztéseket. (Ha hibásan működött valami, a kérdőív előtt újra nézzétek meg, hogy még fennáll-e, mert folyamatosan történnek javítások.)

Az egyoldalas kérdőív kitöltéséhez kattints ide (kitöltés után lent a Submit gombra kattints):
http://pollmill.com/f/kaloriabazis-kerdoiv-az-uj-mobilverziorol-afla3b6/answers/new.fullpage


BÓNUSZ KÉRDÉS: Melyik betű vastagság legyen mobilon (esztétikai szempontot és mobilos kijelzőn való láthatóságot is figyelembe véve)?

Köszönjük!
Új mobilverzió + automatikus étkezési időpontok


Az elmúlt időszakban a mobilos verzió kezelhetőségének javításán dolgoztunk. A fő szempont az volt, hogy a lehető legkevesebb érintéssel lehessen a leggyakoribb műveleteket végrehajtani, illetve a használt gombok méretét is igyekeztünk növelni és a gombok mozgását animációval szemléletesebbé tenni. Fontosnak láttuk azt is megoldani, hogy ne kelljen átváltani számbillentyűzetre a mennyiség megadásakor, ezért csináltuk a beépített numerikus billentyűzetet. A telefonok sokfélesége miatt bizonyára sok készüléken nem fog még megfelelően működni, ezért kérjük, ha hibát találsz, vagy bármi észrevételed, véleményed van, írd meg nekünk a kaloriabazis@gmail.com címre.


Másik fejlesztésünk az Automatikus étkezési időpontok lehetőség az Eszközök/Beállítások menüben, melyet bekapcsolva személyre szabhatod, hogy mely időpontok mely étkezésekhez tartozzanak. Tehát beállíthatod például, hogy a 11 és 14 óra közti rögzítéseket alapból ebédnek állítsa be (de természetesen ez ugyanúgy mint eddig, átírható ha épp későbbi, vagy korábbi étkezést rögzítesz). Reméljük hasznosnak találjátok őket!

Kedves Felhasználók!

Egy hétig (július 6.-ig) ingyenesen használhatjátok a Napi keret sáv prémium verzióját. A Napi keret prémium verzió beállításait a napi keret sávon látható fogaskerék ikonra kattintva érhetitek el. Az ingyenesség a Prémium tagság többi funkciójára nem vonatkozik.

Prémium tagság további előnyeiről itt olvashatsz.
Kedves Felhasználók!

A napi keret sávban csináltunk egy kis fejlesztést, mostantól minden napi keretet érintő változás animáltan mozog.
Előző kérdőívünkből megtudtuk, hogy többeteket érdekelne a Prémium tagság, amennyiben hasznosabb, plusz dolog is járna vele. Ezért fejlesztettük a napi keret sáv Prémium verzióját, melynek célja, hogy részletes rálátást biztosítson az adott napi kalóriabevitel összetételére: kiírathatjuk az ételeket és az étkezéseket és mindezeket tovább bonthatjuk fehérje/szénhidrát/zsír tartalmuk szerint, mindezt szemléletes, animált módon.



Reméljük elnyeri tetszéseteket!

A Prémium tagság egyéb előnyeiről itt olvashatsz:
Kedves Felhasználók!

Sokan jeleztétek, hogy szívesen támogatnátok az oldal fennmaradását, azonban a Prémium tagságot drágának tartjátok, vagy nincs rá szükségetek. Mostantól lehetőség van kisösszegű támogatásra is (260 Ft+ÁFA/SMS összegtől).
Részletek itt: Prémium tagság

Legújabb kis fejlesztésünk a motivációs "kitartásmérő". Ez a mutatószám azt mutatja, hogy hány napja rögzíted étkezéseidet megszakítás nélkül. Egy nap elmaradást még pótolhatsz másnap, azonban ha két nap után sem rögzítesz, ez a szám lenullázódik. Ha egyszer a lenullázódás megtörtént, már hiába pótlod utólag. Konkrét példával: Ha hétfőn nem rögzítettél, még nem fog kedden nullázni, csak szerdán, ha a keddet azóta sem pótoltad. Célunk ezzel az, hogy motiváljon a rögzítésre, hogy megelőzzük az egyik leggyakoribb kudarc-csíra kialakulását, ami csak egy ártatlan "majd beírom holnap" gondolattal szokott kezdődni. A kitartásmérő ikon a neved mellett jelenik meg az oldal tetején és a fórumon a hozzászólásaidnál.

Köszönjük, hogy oldalunkat használjátok.
KalóriaBázis csapata
Kedves Felhasználók!


Mint többen tudjátok, a tavalyi gyűjtés a fejlesztésekre nem zárult teljes sikerrel, ezért tovább kellett dolgoznunk azon, hogy a honlapot önfenntartóvá tegyük. Ismét szeretnénk kiemelni, hogy a KalóriaBázis készítőinek fő célja, hogy az oldal a jövőben is ingyenes formában, teljes funkcionalitással tudjon működni. Sajnos az ehhez szükséges fenntartási és fejlesztési költségeket a reklámbevételek nem fedezik, ezért találtuk ki a támogatás alapú Prémium tagságot.

Alapelvünk, hogy nem készítünk olyan funkciót, ami kizárólag a prémium felhasználókat segíti az oldal használhatóságában. Ehhez hasonlóan nem veszünk el az ingyenes verziótól meglévő funkciót, így megőrizzük az ingyenes verzió teljes körű használhatóságát a továbbiakban is.

A Prémium tagság vásárlására senkit nem célunk rábeszélni, szeretnénk ha ezt inkább az oldal támogatása végett tennétek meg és a vele járó plusz prémium funkciókra köszönetünk jeleként tekintenétek.

A Prémium tagság előnyeiről és az árakról bővebben itt olvashatsz.


Köszönettel,
Magyar Máté
kaloriabazis.hu
Kedves Felhasználók!


Dietetikusokat, személyi edzőket és egyéb egészséges életmódban jártas szakembereket keres a KalóriaBázis az oldalon hamarosan elinduló személyes szolgáltatásához. A szolgáltatás lényege, hogy a prémium felhasználók egyedi problémáikra kapjanak személyes tanácsot egy zárt fórumon.


Amit kérünk:
A diétához és/vagy testedzéshez és/vagy egészséges életmódhoz kapcsolódó szakirányú végzettség és tapasztalat.
Kiemelkedő kommunikációs képesség, segítő szándék.
Online jelenlét, rendelkezésre állás (becslés szerint napi 1-2 óra).


Amit nyújtunk:
A dolog még csak kísérleti jellegű, nem tudjuk mekkora igény van rá és pontosan milyen irányba fognak menni az ezzel kapcsolatos fejlesztések. Ezért szeretnénk ha mindenki elvárások nélkül állna hozzá. A kísérleti jelleg miatt a munka végzése nem jár fizetéssel, elsősorban olyanok jelentkezését várjuk, akik szeretnének szaktudásukkal másoknak segíteni és egy kölcsönösen előnyös kapcsolatot kialakítani a KalóriaBázis közönségével és készítőivel.


Jelentkezés a kaloriabazis@gmail.com címen, az alábbiakat tartalmazva:
1. Bemutatkozó motivációs levél.
2. Fényképes szakmai önéletrajz.
3. Végzettséget igazoló diploma/egyéb dokumentum.
4. Határozd meg milyen titulust jelenítsünk meg a neved mellett, ha egyet kellene választani (pl.: Kovács János - dietetikus).
5. Ismertesd röviden a sikeres fogyókúráról/edzésről/életmódról vallott általános nézeteidet, irányelveidet, milyen módszert szoktál ajánlani.


Várjuk jelentkezésedet a sikeres együttműködés reményében:
kaloriabazis.hu csapata
Kedves Felhasználók!

A leghatékonyabb fogyási módszert keressük!
Sokan használjátok az oldalt különböző diétázási módszerek kiegészítéseként, azaz a napi keret betartása mellett másra is figyeltek, bizonyos ételekből nem esztek, vagy különféle fogyasztószereket szedtek. Rengeteg féle irányzat van, egy részük hasznos, sajnos egy részük pedig teljesen haszontalan. Mi szeretnénk a rendelkezésünkre álló adatmennyiségből egy igazán hasznos információt kinyerni: megtalálni a leghatékonyabb fogyókúrás megoldást és egyben rámutatni azokra, amik nem sok eséllyel kecsegtetnek!

Ehhez első körben abban tudnátok segíteni, hogy megírjátok Ti mit alkalmaztok. Nem csak irányzatokat akarunk tesztelni, hanem fogyasztószereket, étvágycsökkentőket/bármi egyéb szélesebb körben elterjedt megoldást (kevésbé ismert megoldásokat ne küldjetek, mert a teszteléshez sok felhasználó adata szükséges). Ezeket mind felvennénk a listára, így mindenki aki részt akar venni kiválszthatná, hogy melyik módszert alkalmazza. Ezután, mikor elég adat összegyűlt, a módszereket lehetséges lenne számszerűsíteni és összhasonlítani, ezzel megtalálni a statisztikailag leghatékonyabb segítséget!

A fórumon gyűjtjük a módszereket, ha valamit még hiányolsz, szólj hozzá itt!

A lista eddig:
- kizárólag csak kalóriaszámolás
- szénhidrátszámolás
- paleolit diéta
- káposztaleves
- Turbó Diéta
- 90 napos diéta
- tojásdiéta
- ketogén diéta
- Atkins diéta
Kedves Felhasználók!
 

A kaloriabazis.hu rajzpályázatot hirdet a készülő Prémium tagsággal járó új kozmetikai opció, az oldal változtatható dizájn témáinak elkészítéséhez. A téma bármi lehet (pl: különféle sportágakkal kapcsolatos, lányos, fiús, babás, ünnepi, stb. témák) - de ezek ne kössenek, a dolog a Ti kreativitásotokra van bízva!

Fődíj: az általunk legjobbnak ítélt pályázatot 25.000 Ft-tal és három hónapos Prémium tagsággal jutalmazzuk. A többi, az oldalra beválogatott terv készítőinek munkáját szintén 3 hónapos tagsággal honoráljuk.

Beküldési határidő: 2015. december 20. éjfél.

A pályázat anyaga a https://kaloriabazis.hu/palyazat.zip címről tölthető le, a leírást megtalálod az olvassel.txt fájlban!
Kedves Felhasználók!

Véget ért a KalóriaBázis fejlesztési kampánya, a végeredmény 3522/5000 dollár, azaz a megcélzott összeg 70%-át sikerült összegyűjteni, 260 támogatótól. Úgy gondolom a sikertelenség ellenére ez mindenképpen nagyszerű dolog. Voltak már nagyobb összegű magyar kampányok, azonban arról nincs tudomásom, hogy lett volna még egy közösségi finanszírozású magyar kampány, ami nem nemzetközi, hanem kizárólag magyar támogatóktól (!) tudott ennyi pénzt összegyűjteni (ha valaki tud ilyenről, írja meg kommentben). A cél az volt, hogy kiderüljön, lehetséges-e kizárólag közösségi támogatással fenntartani egy magasabb szintű fejlesztési ütemet. Ami kiderült számomra: hogy egyrészt nem, másrészt viszont mégis hatalmas igény van rá. Az elképzelt tervekről, a teljes munkaidős programozó elképzelésről tehát nem mondok le, ami azt illeti már folyamatban van a megvalósítás.
Hogyan lehet mégis hosszútávon finanszírozni mindezt anélkül, hogy az oldal funkcionalitása látná kárát? Együttműködést kezdtünk egy új marketing céggel, velük próbáljuk megtalálni az oldal tartalmához igazodó hirdetési lehetőségeket, szponzorokat. Ez sajnos nem képzelhető el anélkül, hogy eggyel több reklámfelületet kelljen létrehozni - és még így is csak a minimális hirdetési felület lesz nálunk ahhoz, hogy a hirdetők egyáltalán szóba álljanak velünk. Azok számára akiket ez zavar, tervezünk egy prémium fiók előfizetési lehetőséget, ami az ingyenes fiókhoz képest reklámmentességet és kisebb plusz funkciókat fog tartalmazni (tehát nem vonunk el meglévő funkcionalitást). Azt gondolom ezen változások bevezetése az átlagos felhasználói élmény kis kompromisszumával jár ugyan, viszont lehetőséget teremt a fejlesztésekre. Remélem ez mindenki számára érthető és elfogadható.

Végezetül szeretném a támogatóknak egy kis gesztussal megköszönni a hozzájárulásukat. Kérem, akik támogatták az oldalt, továbbítsák nekem a kaloriabazis@gmail.com címre az indiegogos visszaigazoló emailjüket (átutalás esetén a válaszlevelemet) beleírva a felhasználónevüket, így automatikusan prémium fiók státuszt kapnak a funkció bevezetésekor.

Köszönettel,
Máté
kaloriabazis.hu
Kedves Felhasználók!

Sok-sok töprengés után, hogy hogyan lehetne az oldal régóta húzódó fejlesztési terveit megvalósítani (iPhone, android app, stb), tettünk egy próbát és elindítottunk egy kampányt az indiegogo oldalon, ami lehetővé teszi az oldal közösségi támogatását.

Kérlek Titeket, ha hasznosnak találjátok az oldalt és szeretnétek, hogy a fejlesztéseket nagyobb gőzerőre tudjuk kapcsolni, akkor olvassátok el a kampány részleteit (az oldal pénzügyi hátteréről) és ha úgy gondoljátok, támogassátok az elképzelést. Mivel elég sokan vagytok, ezért az kisebb összegek is sokat jelenthetnek, hogy elérjük a kitűzött célt. Lehetőség van egyszerűen, biztonságosan bankkártyával online fizetni, vagy PayPal-lal. 

A kampány részletei itt olvashatók:


Frissítés: Ha valakinek az átutalás szimpatikusabb, az is megoldható, ez esetben írjon egy e-mailt a részletekért a kaloriabazis@gmail.com címre.


Köszönettel,
Máté
KalóriaBázis.hu
Kedves Felhasználók!


Pár kisebb kényelmi fejlesztés elkészült, ezek az alábbiak:

Belépve maradok funkció javítása: remélhetőleg végleg felszámoltuk azt a bosszantó jelenséget, amikor az étkezés rögzítése után derült ki, hogy időközben kijelentkezett a böngésző.

Sportfunkciók bővítése: a sportokhoz is megcsináltuk a "Mit ettél?" mező funkcióit, azaz az utólagos módosítás és az ismétlés ("újracsinálom") lehetőségét.

Gyorsbillentyű mód: mostantól az étel keresőből történő kiválasztását követően a program figyeli milyen billentyűt ütünk le. Egyrészt kiválasztás után egyből kezdhetjük gépelni a mennyiséget, nem kell a "Mennyit?" mezőbe kattintani. Másrészt a program a gépelés közben tovább figyeli, hogy ha a számokról áttérünk betűkre, akkor a rögzítendő sort eszerint módosítja. A használható betűk:

        g - grammra állítja a mennyiségi egységet
        r - reggelire állítja az étkezés típusát
        t - tízóraira állítja az étkezés típusát
        e - ebédre állítja az étkezés típusát
        u - uzsonnára állítja az étkezés típusát
        v - vacsorára állítja az étkezés típusát
        n - nassolásra állítja az étkezés típusát
        Enter - az adott sort rögzíti (= Megettem gomb)

Tehát ha például ettünk 34 gramm kenyeret reggelire, akkor a kenyér kiválasztása után csak üssük le ezeket a billentyűket egymás után: "3, 4, g, r, Enter". Ennek eredményeképp 34-et egyből beír mennyiségnek, az alapértelmezett szeletről átvált grammra, az étkezés típusát reggelire módosítja és végül rögzíti az adott sort.


Reméljük hasznosnak találjátok!
Kedves Felhasználók!
 
 
A kaloriabazis.hu és az ÁEEK (Állami Egészségügyi Ellátó Központ) együttműködésének köszönhetően most lehetőségetek van az egészség több területére kiható, átfogó programban ingyenesen részt venni.
 
Az Egyéni Egészségterv program alapvető célja  az egyén egészségi állapotának fejlesztése, megtartása, az egyén egészségmagatartásának, tudatosabb egészségszemléletének kialakítása - különösen a nem fertőző - megbetegedések kialakulásának megakadályozása, korai felismerése, illetve a megbetegedések szövődményeinek elhárítása érdekében. 
A programban részt vesz több száz egészségügyi szakdolgozó (orvosok, egészség tanácsadók), akiktől a regisztrált felhasználók személyes egészségügyi tanácsot kérhetnek.
 
A programban való részvétel feltétele a http://egterv.aeek.hu oldalon történő regisztráció. Ezt követően a két fiók összekapcsolását a KalóriaBázis Eszközök/Beállítások menüben tudjátok beállítani.
 
Kedves Felhasználók!
 
 
Tisztában vagyunk vele, hogy a mobil verzió használata jelenleg nem túl felhasználóbarát. Tekintve, hogy az oldalt már 30%-ban telefonról használjátok, szeretnénk a felhasználói élményt ezen a területen is növelni. Ehhez jönne jól a Ti segítségetek, akik nap mint nap telefonról használjátok az oldalt.

Ami segít nekünk: Gyakorlatilag bármilyen ötlet ami a mindennapi használatot megkönnyítheti. Tudjátok arra gondolok, hogy amikor használjátok az oldalt és azt mondjátok magatokban, hogy "erre miért kell külön rányomni", "miért ilyen kicsi a betűtípus", vagy akár "én azt nem a gombot nem oda raktam volna", stb. Tehát funkciók/gombok átméretezésével/áthelyezésével/működésével kapcsolatos bármilyen változtatási javaslat.

Amit most nem várunk: kérést arra vonatkozóan, hogy készítsünk külön iOS vagy Android applikációt (sajnos ez egyelőre nem kivitelezhető), illetve nem új funkciókra várunk ötletet (pl több étel-infó, offline elérhetőség, stb). Most kifejezetten a meglévő mobilverzió kezelhetőségének javítása a cél.

A javaslatokat ebbe a fórumba várjuk:
https://kaloriabazis.hu/post?topicid=105

Köszönet mindenkinek, aki ötletével segíti az oldal fejlődését!
Kedves Felhasználók! 
 
Kiraktunk pár kisebb fejlesztést, ezek a következők: 
 
  • Saját mérőszámok. A funkció révén lehetőség lesz jóval töb mérőszám közül választani, ezek változását a grafikonon követni. A különböző izomcsoportok mellett most már nyilvántartható a vércukorszint, a vérnyomás, a pulzus. A kiválasztható mérőszámok listáját az igények alapján folyamatosan bővítjük.
  • Újraeszem funkció. Az eddigi "Ma is ezt ettem" funkció került kicsit átalakításra, így most már a mai nap elfogyasztott ételeket is lehet egy kattintással újraenni, nem csak a régebben rögzítetteket.
  • Kereső. A kereső működésében is változtattunk egy picit, most már gépelés és "backspace"-elés közben bármikor Entert üthettek, hogy frissüljenek a találatok (ezelőtt gyakran a legutóbbi keresés eredményét adta ki, ami elég zavaró volt).

Ha bármilyen problémát tapasztaltok, frissítsétek az oldalt a Control-F5 billentyűkombinációval. A frissítés után még előfordulhatnak hibák egy ideig, ezek kijavításán dolgozunk, türelmeteket kérjük.
 
Véleményt, visszajelzést a kaloriabazis@gmail.com címre küldhettek.
Kedves Felhasználók!

Egy új funkcióval bővült az oldal, ami az ismétlődő étkezések rögzítését hivatott könnyíteni. Ha szeretnétek egy régebbi étkezéseteket megismételni, akkor váltsatok a régi dátumra és ott az étel neve mellett kattintsatok a lila körbemutató nyilacskára, a "Ma is ezt ettem!" gombra. A kattintással az adott étel beíródik a mai étkezéseitek közé. Kattinthattok egy adott sorra, de összegző sorra is (pl reggeli, vagy akár az egész napot összegző sorra is).
Ha nem működik a funkció, frissítsétek az oldalt Control-F5 billentyűkombinációval.

Reméljük hasznos lesz!
Programozót keres a KalóriaBázis.hu!

Bár mostanában szerencsére nem voltak oldalleállások, jelenleg még mindig a legfontosabb feladatunk, hogy a honlap stabilitását biztosítsuk. Ehhez szükség van a legtöbb alapfunkció teljes újraírására. Erre a munkára és a jövőbeni fejlesztésekre keresünk olyan php-s szakembert, vagy csapatot, aki rendelkezik az alábbiakkal:
  • Php programozói tapasztalat nagy rendelkezésre-állású, nagy forgalmú oldalakban (a kereső működését újra kell írni úgy, hogy a jelenlegi terheltség többszörösét is képes legyen gyorsan kiszolgálni)
  • Magas szintű MySQL ismeretek (nagyméretű adatbázis)
  • Önállóan képes legyen az oldal programozói tevékenységét ellátni
  • Rugalmasság (fejlesztés vagy oldalleállás esetén tudjon teljes kapacitással az oldalon végzett munkájára koncentrálni)
  • Képesség a régi programozó kódjának értelmezésére, javítására

Sajnos az oldal szerény anyagi keretei miatt kiemelkedően magas fizetést nem tudunk biztosítani, de fontos számunkra a kölcsönös elégedettség.

Jelentkezéseteket (szakmai önéletrajzzal, motivációs levéllel, referenciákkal) a kaloriabazis@gmail.com címre várjuk.

Kedves Felhasználók!

Elkészültünk egy újabb, jó ideje tartó fejlesztéscsomaggal, reméljük hasznotokra lesz. A főbb újítások a következők:

  • Korrektor jogosultság: a legfontosabb fejlesztés, melytől nem kevesebbet remélünk, mint az adatbázis kitisztulását: a hibás vagy duplikált ételek törlését, a helyesek javítását és ellenőrzötté tételét. Kérjük azokat a felhasználókat, akik szívesen segítenének abban, hogy a látott hibákat kijavítják, jelentkezzenek a kaloriabazis@gmail.com címen. Mivel ez a jogosultság az egész adatbázishoz hozzáférést ad, csak olyanok jelentkezését várjuk, akik már egy ideje aktív felhasználói az oldalnak.
  • Új logó, ikonok, gombok: mint látható az oldal új, beszédesebb logót kapott (a régi, szintén ceruzát formázó K és B betűt nem sokan vették ki). Több gomb kinézetét javítottuk, új recept és törlés ikont rajzoltunk, illetve feltűnőbb "szerkesztés" gombot az ételek adatlapjára.
  • Bejelentkezés: a beviteli mezőket kihoztuk a főoldalra, így eggyel kevesebb gombnyomással tudtok bejelentkezni.
  • Kapcsolt felhasználók bővítés: dietetikusok, személyi edzők és egy háztartásban élő felhasználók életét szeretnénk ezzel a fejlesztéssel megkönnyíteni. Mostantól, ha kapcsolt felhasználó viszonyt hoztál létre valakivel, akkor nemcsak az ételeit láthatod, hanem egy kattintással átválthatsz az ő profiljába (anélkül, hogy ki és bejelentkeznél)és a napi étkezéseket is megnézheted, SŐT módosíthatod is azokat. Dietetikusoknak, személyi edzőknek javasolt egy új fiók létrehozása csak erre a célra, amit csak a kapcsolás miatt használnak, hogy ezen keresztül láthassák az ügyfeleik naplóját (azért ajánlott erre a célra külön fiókot létrehozni, mert a kapcsolat kétirányú, tehát ne legyen gond, hogy az ügyfél is belelát a dietetikus személyes fiókjába). Javasoljuk, a nagyobb átjárási lehetőség miatt a már régebbről meglévő kapcsolt felhasználói viszonyokat ellenőrizzétek le.
  • Exportálás: ha szeretnéd kinyomtatni, vagy Excelben megnyitni a napi étkezésedet, mostantól ezt megteheted az Eszközök/Étkezési naplóban. Ez a funkció még nagyon alapszintű, majd a visszajelzéseitek alapján alakítunk rajta.
  • Facebookos fiókos bejelentkezés megszüntetése: nekünk és nektek is csak nehézséget okozott. Ha eddig facebookkal használtad az oldalt, akkor most bejelentkezéskor átkonvertáljuk a fiókodat hagyományossá, ehhez kövesd az oldal utasításait.
  • Beállítások menüpont: a felhasználói adatlapodat áttettük az Eszközök/Beállítások menübe. Itt létrehoztunk egy új gombot, amivel kikapcsolhatod a főoldali nagy képet és a közös statisztikákat, hogy jobban láthasd a számodra fontosabb adatokat.
  • Sikersztorik: végezetül elkészült az Információ/Sikersztorik menüpont, ahol az általatok beküldött sikeres fogyási történeket tesszük közzé.

Felhívás!
 
Kedves Felhasználók! Tervezünk az oldalon egy Sikersztorik menüpontot, ehhez kérnénk most a segítségeteket.
Ha sikeres volt a fogyókúrád, kérjük küldd el nekünk a kaloriabazis@gmail.com címre fogyási történetedet amit közzé tehetünk, lehetőleg előtte-utána fényképpel és leírással (mennyi idő alatt mennyit fogytál, mi volt a módszered, mit ettél, mit sportoltál, mik voltak a nehézségek, illetve, hogy az egészben milyen szerepet játszott az oldal). Természetesen ha gondot okoz az arcodat kitakarjuk.
Reméljük a Te sikered motiválni fogja azokat, akik még a fogyókúra előtt állnak és nem biztosak abban, hogy érdemes-e belevágni.
 
Köszönettel,
az oldal szerkesztői
Kedves felhasználók!
 
Örömmel jelenthetjük, hogy az oldalon számolt összes fogyás a mai napon elérte a 100.000 kg-ot! Szemléltetésképpen a fenti képen láthatjátok hogyan nézne ki 100 tonna zsír hagyományos 250 grammos kockazsírokból összerakva.
Ez a ti kitartásotok eredménye, az odafigyelt táplálkozás hatékonyságának bizonyítéka!
 
 
Egy-két adat az oldallal kapcsolatban:
A kaloriabazis.hu 15 hónappal ezelőtt, 2012 júniusában indult. Azóta kb 100.000 fogyni vágyó felhasználó csatlakozott. Jelenleg átlagosan napi 7000 egyedi felhasználó keresi fel az oldalt, amiből 3-4000 fő használja rendszeresen. Sokan csak kíváncsiságból regisztrálnak. Sajnos sokan hamar feladják, a táplálkozás nyilvántartása elsőre ijesztő lehet. Ha nem egyből úgy és olyan ütemben alakulnak a dolgok ahogy elképzeltük, nagy a csábítás hogy ne folytassuk. A fórum Sikeresen lefogytam! c. topikjában viszont rengeteg lelkesítő beszámolót olvashattok azoktól, akik végigjárták a kemény utat és elérték céljukat.
 
 
Pár szó közeli terveinkről:
  • Jelenleg a hatalmasra duzzadt adatbázis adatainak javítására, letisztítására dolgozunk ki egy módszert, mivel mi magunk azt már képtelenek vagyunk kordában tartani. A cél az "Ellenőrzött ételek" körének bővítése, javítása, a duplikációk kiszűrése. Ehhez szükségünk lesz közületek olyan tagokra akik szívesen segítenének ebben és admin jogosultságuk révén hozzájárulnának a rendrakáshoz. De erről majd később.
  • Hamarosan elkészül a kapcsolt felhasználókkal kapcsolatos fejlesztés mely azokban a családokban lesz nagy segítség ahol egy gépről többen használják az oldalt (nem kell majd mindig kilépni és átlépni a másik fiókjába), illetve azoknak akik több "ügyfelük" táplálkozását, sportolását kísérik figyelemmel (személyi edzők, orvosok, dietetikusok, életmód tanácsadók).
  • Végül a facebookos felhasználók készüljenek arra, hogy a facebookos regisztráció/bejelentkezés hamarosan megszűnik. Sajnos tévút volt, sokkal több kényelmetlenséget okoz, mint könnyebbséget. Természetesen a már regisztrált felhasználók adatai nem fognak törlődni, csak át kell majd alakítani őket hagyományos regisztrációra.
  • Itt jegyezném meg, hogy külön hálás vagyok, hogy nem érte az oldalt komolyabb szemrehányáshullám a közelmúltban elhelyezett reklámcsík miatt. Akik még nem tudnák: kényszerhelyzetben voltunk a megnövekedett szerverköltségek miatt. A reklám csak addig lesz kint, míg jobb és számotokra is hasznosabb megoldást nem sikerül találnunk.
 
 
Összegezve:
Köszönet az eddigi kitartásotokért. Köszönet a közösbe ajánlott ételekért, receptekért, hozzászólásokért. Köszönet azoknak akik a fórumon segítséget nyújtanak másoknak (Bojtika! :)) Reméljük, hogy a jövőben sikerül még hasznosabbá tennünk az oldalt, nektek pedig még több felesleges kilótól megszabadulnotok és hogy a következő hasonló helyzetjelentést 1.000.000 kg elégetett zsír apropóján írhatjuk :)!
Kedves Felhasználók!

Ismét történt pár konstruktív célzatú farigcsálás az oldalon. Szokás szerint, ha valami hibát, furcsaságot tapasztaltok, akkor legtöbb esetben a Control-F5 kombináció megnyomása megoldja a problémát (ezt mind a Főoldalon, mind a recept felvitel oldalon meg kell csinálni). Ha nem, akkor a megoldás az, hogy a gyorsítótárat ki kell törölni: Firefox és Chrome alatt: Ctrl-Shift-Delete, majd a felugró ablakban csak a Gyorsítótár (angolul Cache) legyen bepipálva, majd OK. Indítsd újra a böngészőt, jelentkezz be újra, remélhetőleg a probléma megszűnt.

Az újabb fejlesztések a következők:
  • A fix napi keret kérdésére végre sikerült megoldást találnunk. Mostantól Te döntheted el, hogy célod elérése érdekében naponta igazodjon a testsúlyodhoz a Napi keret, vagy pedig mindentől független fix Napi keretet szeretnél-e látni. Ezt a Főoldalon a Napi keret doboz "Beállítások" gombjára kattintva tudod megtenni. Ha fixre állítod, bármikor visszatérhetsz a célhoz igazított megjelenítésre és fordítva.
  • Kapcsolt felhasználók opció az Eszközök menüben. Ha szeretnéd az oldalt közösen használni családtagjaiddal, ismerőseiddel akkor itt állíthatod be őket kapcsolt felhasználónak. Ennek lényege, hogy látjátok és kiválaszthatjátok az egymás által felvitt ételeket és recepteket. A kapcsolat létrehozásához elég ha megjelölsz valakit és Ő IS megjelöl téged (nem küldünk külön üzenetet a bejelölésről, erről a másikat külön értesítened kell), ezt követően a keresőben már kereshetők is az egymás által felvitt ételek. A kapcsolat törölhető. Ha csak egyedi esetről van szó (pl. valakinek elküldenél egy receptet a fórumon), akkor erre továbbra is azt ajánljuk, hogy az étel adatlapját megnyitva (kék "i" betű a keresőben), másold ki az oldal címét és ezt a linket küldd el.
  • Keresőablak javítása. Egy számunkra is nagyon zavaró dolgot sikerült végre megoldani. A probléma az volt, hogy ha már kiválasztottál egy ételt a keresőben, akkor ha ezek után visszakattintottál a keresőkifejezésre, akkor az egészet kijelölte, nem lehetett a szövegből részeket kijelölni, kitörölni, a kurzorral bárhova bekattintani. Most ezt javítottuk, az utólagos keresésmódosítás így sokkal egyszerűbbé vált.
  • A receptek hozzávalóit most már utólag is módosíthatod egy kattintással, nem kell kitörölnöd és újra felvinned őket. Ez ugyanúgy működik, mint a "Megettem listában", azaz a javítani kívánt hozzávaló sorára kell kattintani.
  • Tápanyagok megadása grammban. Mostantól arra is van lehetőség, hogyha magadnak szeretnéd pontosan grammban beállítani a tápanyagok előirányzott napi mennyiségét. A Főoldalon a Napi tápanyag javaslat dobozban kattints a "Beállítások" gombra, majd itt válaszd a "Beállítás grammban" lehetőséget.
  • Saját topik létrehozásának megszüntetése a fórumban. A szabad topiknyitással sajnos elég sok felesleges topik létrejött, ami a fontosabb témákról elvonta a figyelmet. Mire észbekaptunk az új topik már tele volt hozzászólásokkal, így törölni sem "volt szívünk". Mostantól az erre kialakított topikban tehettek javaslatot arra, hogy milyen téma hiányzik még szerintetek az oldalról: https://kaloriabazis.hu/post?topicid=197
  • A Főoldali "Jegyzet írása a naphoz" ablak (kis füzet ikon a mai napot jelölő sáv végén) tágasabb méretet kapott.

Sokan kérdeztétek, hogy mi a különbség a folyékony és a szilárd kalóriák között. Pl: 100 kcal baracklé vajon ugyanannyira hizlal mint 100 kcal csoki? Milyen formában jobb bevinni a szükséges kalóriát? Mi a helyzet az alkohollal? Tényleg olyan "drága" a kalóriák tekintetében? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre szeretnénk választ adni nektek.
 
 
A kalória az kalória
A fogyás, vagy testsúly fenntartása érdekében általánosan szükséges a testmozgás és a kalóriák nyomon követése, mind az ételek, mind az italok tekintetében. Mint tudjuk, ha kevesebb kalóriát viszünk be, mint amennyit elégetünk, akkor az fogyást eredményez attól függetlenül, hogy a kalóriák ételekből vagy italokból származnak. Bár a folyékony és szilárd kalóriák különböző módon befolyásolják a fogyókúrát.

Telítettség érzés
A szilárd kalóriák általánosan nagyobb jóllakottságot, telítettség érzést nyújtanak mint a folyékony kalóriák. Az "Obesity Reviews" újság egyik cikke rámutat, hogy az USA-ban az utóbbi időben megemelkedett elhízási ráta oka abban kereshető, hogy az elfogyasztott folyékony kalóriák aránya megnövekedett a szilárd kalóriákkal szemben. Mivel a folyékony kalóriák fogyasztása után nem érzünk jóllakottságot, kisebb valószínűséggel fogunk kompenzálni, pl. egy plusz testmozgás beiktatásával.

A folyékony kalóriák szerepe a fogyásban
A Mayoclinic.com (a világ legnagyobb független orvosi kutatóintézete) szerint a fogyás szempontjából a folyékony kalóriák csökkentése hatékonyabb, mint a szilárd kalóriák csökkentése. Egy 2009-es kutatás során 800 felnőtt, 25-79 év közötti férfi és nő eredményeit vizsgálták meg. Azok, akik 100 kalóriával csökkentették folyékony kalóriabevitelüket nagyobb fogyást értek el, mint azok, akik szilárd kalóriabevitelüket csökkentették ugyanennyi kalóriával. A 18 hónapos időszak alatt az átlagos fogyás a folyékony kalóriacsökkentést alkalmazóknál 226 gramm volt, míg a másik csoportnál 45 gramm volt.

A folyékony kalóriák fajtái
A cukorral édesített italok rengeteg kalóriát adnak hozzá a napi beviteledhez anélkül, hogy lényeges fehérjékhez, vitaminokhoz vagy ásványi anyagokhoz juttatnák szervezetedet. Az USDA (az USA Mezőgazdasági Minisztériuma) szerint a kóla és hasonló italok fogyasztása nem biztosítja a minimálisan szükséges tápanyagokat (azaz nem tartalmazzák az előírt mennyiségű fehérjét és vitamint).
A gyümölcslevekben, dzsúzokban is lehet sok kalória, de ezek tartalmaznak hasznos vitaminokat, tápanyagokat (pl. C-vitamin, kálium, élelmi rostok).
A tej kalóriatartalma többféle tápanyagból tevődik össze (főként zsírból), illetve igen gazdag kálciumban.

Az alkohol kalóriatartalma
Az alkohol rengeteg kalóriát tartalmaz, emellett nagyon alacsony a tápértéke (ezt hívjuk "üres kalóriának"). Az alkohol gyakori mellékhatása a lelassult zsírlebontás és az étvágy megnövekedése. Az alkohol a kalóriaszámlálók rémálma, mivel a tiszta alkohol egyetlen grammja 7 kalóriát tartalmaz, tehát majdnem kétszer annyira hizlal, mint a szénhidrát vagy a fehérje (mindkettő 4 kcal/gramm) és nem sokkal a zsír értéke alatt van (ami 9 kcal/gramm). Példával szemléltetve: egy korsó sör 220 kcal, egy pohár vörösbor 144 kcal, egy feles pálinka 112 kcal.
Az emberi test normális működése folyamán lebontja a zsírt, a szénhidrátot és a fehérjét, hogy energiát termeljen. Mikor a máj az alkoholt dolgozza fel, melléktermékként acetát keletkezik. Mikor az acetát a véráramba kerül, a test ezt kezdi lebontani a zsír helyett. Kutatások szerint ha a szervezetben az acetát szintje megemelkedik, a zsír lebontása 73%-kal (!) csökken.
Nem véletlen az sem, hogy az alkohol fogyasztása után zsírosabb, magas kalóriatartalmú ételeket kívánunk meg. Kimutatták, hogy ha étkezés előtt alkoholt iszunk étvágygerjesztőként, akkor többet eszünk mint ha alkoholmentes italt ittunk volna.

A folyékony kalóriák előnyei
A folyékony kalóriáknak előnyei is vannak bizonyos esetekben. Például a sportolók számára kényelmesebb folyadék formájában bevinni a nagy teljesítményhez szükséges cukrot, elektrolitot. Folyékony kalóriák fogyasztása esetén előny lehet a jóllakottság érzés hiánya (pl. maratont futni nem célszerű tele hassal).


A cikket a kaloriabazis.hu fordította a következő forrásokból:
http://www.livestrong.com/article/418816-liquid-calories-vs-solid-calories/
http://www.livestrong.com/article/278395-alcohol-calories-weight/
Kedves Felhasználók!

Ismét elkészült pár kisebb javítás, fejlesztés az oldalon. Szokás szerint, ha valami hibát, furcsaságot tapasztaltok, akkor legtöbb esetben a Control-F5 kombináció megnyomása megoldja a problémát. Ha nem, akkor a megoldás az, hogy a gyorsítótárat ki kell törölni: Firefox és Chrome alatt: Ctrl-Shift-Delete, majd a felugró ablakban csak a Gyorsítótár (angolul Cache) legyen bepipálva, majd OK. Jelentkezz be újra, remélhetőleg a probléma megszűnt.

Az újabb fejlesztések a következők:
  • Azok számára akik fixen pl. napi 1200 kcalt akarnak fogyasztani, mostantól  a napi keret boxban láthatják, hogy éppen hol tartanak (hasonlóan a mobilos megjelenítéshez).
  • Hozzászólások utólagos szerkesztése, törlése a fórumban.
  • Receptek felvitelében pár változás, pl Nem ellenőrzött ételek is hozzáadhatók, illetve a kurzor mindig visszaugrik a hozzávalókhoz a gyorsabb rögzítés érdekében.
  • Keresőablak javítása 

Kedves Felhasználók!

Örömmel jelenthetjük, hogy ismét elkészült pár új fejlesztés. Szokás szerint, ha valami hibát, furcsaságot tapasztaltok, akkor legtöbb esetben a Control-F5 kombináció megnyomása megoldja a problémát. Ha nem, akkor a megoldás az, hogy a gyorsítótárat ki kell törölni: Firefox és Chrome alatt: Ctrl-Shift-Delete, majd a felugró ablakban csak a Gyorsítótár (angolul Cache) legyen bepipálva, majd OK. Jelentkezz be újra, remélhetőleg a probléma megszűnt.

Az újabb fejlesztések a következők:

  • Elkészült egy újabb funkció, mellyel az étkezéseket külön csoportokba oszthatjátok (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora és külön a nassolás kategória). Igy külön láthatjátok, hogy mennyi ment le reggelire, ebédre, stb. Ha az egeret az összegzősorok fölé viszitek, akkor láthatjátok azok tápanyagtartalmát is (ugyanúgy, mint a többi sornál). Ha valaki nem akar a csoportosítással szöszölni, akkor használhatja továbbra is ugyanúgy a rendszert mint eddig, ehhez egyszerűen hagyja a Mikor mezőt úgy ahogy van, azaz a "Mindegy" opción.
  • Egy másik, régóta igényelt fejlesztés is elkészült. Mindenki ismeri azt a megmagyarázhatatlan jelenséget, amikor egy kocka elfogyasztott csokiból "véletlenül" kettő lesz. Mostantól lehetőség van a megevett ételek mennyiségének utólagos módosítására. Ehhez csak kattintsatok az adott sorra és a felugró ablakban javítsátok az értéket. Azoknak akik billentyűzetről szeretnek dolgozni a felugró ablakban egyből átírhatják az értéket (eleve ki van jelölve), majd Enter megnyomására rögzül is a változás. A felugró ablakban azt is módosíthatjátok, hogy az adott étel melyik étkezéshez tartozik.
  • A felvitt recepteknél is történt egy apró fejlesztés: mostantól a leggyakoribb alapegység súlyát is tudjátok utólag módosítani.
  • Ha a napi keret 1000 kcal alá csökken (vagy eleve úgy állítottátok be), akkor egy üzenet jelenik meg a Napi keret dobozban, ami felhívja a figyelmet a koplalás veszélyeire.
  • Az adatbázis kímélése érdekében beiktattunk még egy-két változást ami remélhetőleg nem fogja a használatot nehezíteni. Innentől csak akkor keres a kereső, ha legalább 3 betűt beírtatok. Üresen hagyott keresőablak esetén ha lenyitjátok a lefelenyilat akkor nem a teljes adatbázis jelenik meg, hanem csak a saját és a kedvenc ételeitek listája. Reméljük ez nagyban csökkenti majd az adatbázis terheltségét és így kevesebb leállást, lassulást fogtok tapasztalni.

Kedves Felhasználók!

Örömmel jelenthetjük, hogy végre elkészült az oldal első, tesztelhető mobilbarát verziója. Hibákat, véleményeket ebbe a topikba írjatok:
https://kaloriabazis.hu/post?topicid=105

Mobilról megnyitva automatikusan az optimalizált felület jön be. Manuálisan váltani az oldal alján található Asztali/Mobil verzió linkre kattintva tudtok. Természetesen a rögzítések egy helyre mentődnek, tehát mobilról és gépről is ha felváltva használjátok, ugyanoda kerülnek az adatok.
 
Egyelőre még csak a főoldal lett átalakítva, első körben ez volt a legfontosabb. Egy-két funkció a helyszűke miatt nem elérhető innen (pl nap kiértékelése, kedvencekbe ikon, stb.), ha valami nagyon hiányzik, akkor váltsatok Asztali verzióra vagy nyissátok meg az oldalt számítógépről.

Reméljük, hasznotokra lesz!
Szép eredményeket értél el eddig, lefogytál pár kilót, tartottad a tervet, amikor hirtelen elérkezel egy pontra, ahol az egész megáll. A zsír amit eddig olyan könnyen sikerült ledolgozni, hirtelen ragaszkodni kezd hozzád. Bármit csinálsz, nem segít. Már egy-két hete ez megy, vagy akár egy hónapja. A súlyod meg sem mozdul. Közel állsz ahhoz, hogy megrázd a vállad és feladd az egészet.
Vajon miért nem tudsz több súlyt leadni? Hogyan lehet a stagnálást megtörni? Ebben a cikkben a fogyás stagnálásának dinamikájáról lesz szó és arról, hogy hogyan lehet túljutni rajta.
 
 

 
Súlycsökkenés stagnálás vagy zsírcsökkenés stagnálás?
 
A fogyás stagnálása egy olyan hosszabb időszak, mely alatt a testsúlyod nem változik. A kérdés az, mi van akkor ha mondjuk két hete nem csökken a súlyod? Azt jelenti-e, hogy a diétád nem eredményes? EGYÁLTALÁN NEM! A fogyás szó önmagában nem tesz különbséget aközött, hogy a fogyás a testedben lévő zsírt, izmot, vagy vizet érinti.
Az egyik érv amiért a fogyásodat vezeted az az, hogy nyomon követhesd a változásokat. Amikor a mérleg 1 kilóval kevesebbet mutat, hajlamosak vagyunk hibásan azt feltételezni, hogy ez az 1 kiló ez mind tiszta zsír (nem pedig izom vagy víz). Ha minden nap méred magad (vagy akár naponta többször), akkor azt tapasztalhatod, hogy a testsúlyod folyamatosan változik, akár 1-2 kg-ot. Ez a változás nagyrészt a szervezetedben lévő víznek köszönhető.
Például ha sok sót, szénhidrátot, és kevés vizet fogyasztasz, a tested egy csomó vizet el fog raktározni, ami megnöveli a testsúlyodat. Ellenben ha sok vizet iszol, kevesebb szénhidrátot és kevés sót eszel és mondjuk most végeztél egy izzasztó tornával, a súlyod több kilóval is kevesebb lehet. Ellentmondásosnak tűnhet, mégis így van: minél több vizet iszol, a szervezeted annál kevesebbet raktároz el.

A vízraktározásból eredő bizonytalanság miatt ajánlott, hogy csak hetente egyszer mérd a súlyodat, általánosan ajánlva hétfő reggelente. A hétfő azért jó mert a "kilengős" hétvége után egyből behoz egy kis fegyelmet, a reggel pedig azért, mert akkor még nem ettél/ittál semmit, így nagyobb eséllyel ugyanolyanok a körülmények a testedben. Persze ha pontosabbnak érzed a napi méredzkedést, azzal sincs semmi gond. A napi többszöri  mérlegelés viszont egyenes út ahhoz, hogy elveszítsd az önbizalmad és összezavarodj.
 
Definíciószerűen megfogalmazva: a fogyás megállásáról vagy stagnálásáról akkor beszélhetünk, ha LEGALÁBB HÁROM HÉTIG nincs a testsúlyodban változás. Az első két hét simán lehet a vízraktározás miatt, a harmadik heti stagnálás viszont már annak a jele, hogy valami nem stimmel. Ilyenkor érdemes utánanézni a dolognak.

 
A fogyás természetes dinamikájának megértése

Pár dolgot még érdemes tisztázni, mielőtt a belemennénk a probléma megoldásába.
  1. A fogyás stagnálása nagyon gyakori jelenség. Ha célod eléréséig nem találkoztál a fogyás stagnálásával akkor nagyon, nagyon, nagyon szerencsés vagy. A stagnálást egyszerűen be kell kalkulálni, testünk ugyanis ellenáll a változásoknak. A legtöbb fogyókúrázó 2-3 alkalommal is többhetes stagnáláson megy keresztül mire eléri célját. Gondolj bele! Ha a testünket annyira egyszerű lenne megváltoztatni, mindenki kockahassal rohangálna az utcán.
  2. Minél többet fogysz, annál jobban lelassul a fogyás. Ennek egyszerű matematikai okai vannak. Vegyük Jancsikát aki 100 kg és minden héten 1%-ot fogy a súlyából, azaz 1 kg-ot. Ha lefogy 90 kg-ra, ekkor a heti fogyása már csak 0.9 kg lesz, azaz 10%-kal lelassult. A fogyás - természeténél fogva - ahogy Jancsika tovább fogy, egyre lassabb lesz.
  3. Fogyni annál nehezebb minél közelebb vagy az ideális súlyodhoz. Nemcsak a fogyás üteme lassul le, de a tested egyre jobban küzd, hogy a zsírtartalékait megtartsa. Szembe kell néznünk a ténnyel, hogy a fogyásra való képességünk folyamatosan csökken, a diéta egyre nehezebbé válik. Statisztikák szerint a stagnálás általában először 20-22% fogyás után, másodjára pedig újabb 12% leadása után jelentkezik.
 
 
Hogyan törheted meg a stagnálást?

Fontos volt tisztázni, hogy a súlycsökkenés stagnálása nem ugyanaz, mint a zsírcsökkenés stagnálása, illetve, hogy hogyan működik a fogyás dinamikája. Most nézzük milyen lehetőségeink vannak.
 
  • Csökkentsd a kalóriabevitelt! Ahogy fogysz, nemcsak nehezebb lesz tovább fogynod, hanem az anyagcseréd is lelassul. Ilyenkor ne kezdj keresgélni "hogyan gyorsítsuk meg az anyagcserét" cikkek után: az a normális, ha az anyagcseréd a fogyás során lelassul. Visszatérve Jancsikára: ha ugyanazokat a testmozgásokat folytatja 90 kilósan, mint 100 kilósan, az anyagcseréje 10%-kal lelassul. Miért is? Kisebb lett a testsúlya és a kisebb testnek kevesebb energiára van szüksége. Ezért a fogyás során folyamatosan újra kell értékelni a kalóriaigényt, hogy továbbra is kevesebb energiát vigyünk be, mint amit elégetünk. Ha oldalunkat használod, nincs különösebb tennivalód az ügyben, mivel minden újabb, lecsökkent testsúly esetén az oldal automatikusan újraszámolja a napi keretet az új súly és a beállított céldátum alapján. Mindenesetre jó ha tisztában vagy vele, hogy ez a csökkentés miért szükséges.
  • Kontrolláld a belopakodó kalóriákat! Becslésünk szerint a fogyás stagnálásának oka 90%-ban a "belopakodó kalóriák" miatt van, azaz azért, mert valójában több kalóriát eszel, mint amit gondolnál. Az anyagcsere lelassuláshoz hasonlóan ez is szinte törvényszerűen bekövetkezik. A belopakodó kalóriák jöhetnek a pontatlan nyilvántartásból, vagy mikor étteremben kapsz túlméretezett adagokat, vagy csak mert ízesebbé akarod tenni az ételt valamilyen ártalmatlannak tűnő szósszal, akármivel. Vagy lehet, hogy csak nem tudatosul benned, hogy egy csomag 100 kalóriás "egészséges" csokis keksz valójában 400 kalória, mivel a kiszerelés 4 csomagot tartalmaz. Vagy az is lehet, hogy azt hiszed, hogy még mindig ugyanakkora adagot készítesz magadnak, mint 3 hónapja amikor nekikezdtél a diétának és először lemérted a súlyát. Az alkohol szintén az egyik legnépszerűbb belopakodó kalóriaforrás. Emlékeztesd magad az étkezések pontos rögzítésének fontosságára. Véleményünk szerint ez a legbölcsebb és leghatékonyabb módja a belopakodó kalóriák nyakon csípésének.
  • Sportoknál csak a "sportot" könyveld el sportként! Gyakran előfordul, hogy aki elkezdi a kalóriaszámolást, az általános tevékenységeket is sportként kezeli, csak hogy megemelkedjen a Napi kerete. Nem győzzük hangsúlyozni: sporthoz kizárólag olyan testmozgást vigyél fel, amit a megszokott napi életviteleden felüli extra testmozgásként, kifejezetten sportszerűen végzel. Tehát a lépcsőzés, a bevásárlás, a mosás, a munkába sétálás, takarítás, stb, ezek csak információs célzattal vannak az adatbázisban. Ezek már benne vannak az alapjárat kcal égetésedben, ne rögzítsd őket duplán!
  • Fejleszd a tested, ne pedig összezavard! Bár a stagnálást könnyű lenne kizárólag az étkezésre fogni, sokat segít ha növeled a testmozgásaid intenzitását. Gyakran hallani a testmozgások variálásának pozitív hatásáról. Extrém példával élve, tegyük fel edzőterembe jársz és minden egyes alkalommal más típusú gyakorlatot végzel. Bár ez nem zavarja össze annyira a testedet mint azt sokan gondolják, mégis a fogyókúrád szempontjából hátrányos lehet. Súlyfenntartás esetén az edzés variálása kitűnő megoldás. Ha viszont az elsődleges célod a fogyás (vagy az izomépítés) akkor nem tanácsos, mert ez esetben a folytonosság fontosabb mint a variálás. Folytonosság nélkül nem tudod nyilvántartani a fejlődést és intenzívebbé tenni a gyakorlatokat.

 
Mi van ha ezek után sem sikerül megtörni a stagnálást?
 
Ha az első három lépést betartod, akkor jó eséllyel sikerül túljutnod a problémán. 90%-ban a kalóriabevitel/égetés a ludas. Ha azonban a 10%-ba tartozol, vedd figyelembe a következőket:
 
  1. Kerüld az éhező üzemmódot! Az éhező üzemmód a belopakodó kalóriák ellentéte. Szervezeted akkor áll át erre, ha nem viszed be a számára szükséges minimális kalóriát. A minimális kalória TARTÓS megvonása az anyagcsere lelassulását okozza (egy-két étkezés kihagyása még nem idézi elő). Ha például egy 90 kilós férfi 3 hétig napi 1000 kalória alatt eszik, holtbiztos, hogy az anyagcseréje mélyrepülésbe kezd. Kutatások kimutatták, hogy az anyagcsere 40-50%-kal is lelassulhat! Emellett több, más negatív hatása is van az éhező üzemmódnak (pl. szükséges tápanyagok hiánya). Az éhező üzemmódnak véget vetni természetesen a kalóriabevitel megemelésével lehetséges és ajánlott.
  2. Próbáld ki a "kalóriabevitel váltakoztatás" módszerét! Ha éhező üzemmódba kapcsolt a szervezeted, vagy legalább már egy-két hónapja diétázol, az anyagcseréd nagy valószínűséggel lelassult. A kalóriabevitel váltakoztatása (calorie cycling) egy módszer, melynek során alacsony és magas kalóriabevitelű napokat váltogatsz. Ha pl 1500 a napi kereted, egyik nap 1200-at eszel, másnap pedig 1800-at, a lényeg, hogy összességében ugyanannyi maradjon. Váltogathatod naponta, vagy pl. 3 nap alacsony, 1 nap magas arányban. Sokan egyenesen a "csaló-napra" esküsznek, azaz 6-7 naponta 500-1000 kalóriával többet fogyasztanak, hogy az anyagcserét így rázzák helyre. Bár még nem támasztották alá tudományos kísérletekkel és nem számít hivatalosan támogatott módszernek, mégis muszáj megemlítenünk, mivel nagyon sok táplálkozási szakértő és sikeres fogyókúrázó szerint működik. Véleményük szerint a magas és alacsony napok váltakoztatásával becsaphatjuk testünket, így az nem érzi a raktározást szükségesnek és nem lassítja le az anyagcserét.
  3. Hormonális okok. A szakértők nagy része azt állítja, hogy a stagnálás nem a kalóriabevitellel/égetéssel kapcsolatos dolog, hanem egy hiba az anyagcserében. Képzelj el egy túlsúlyos nőt aki alig eszik valamit. Hogyan lehetséges ez? Többféle teória létezik, de a legelterjedtebb az, hogy valamilyen hormonális egyensúlytalanság az oka, mely a fogyókúrázó anyagcseréjére és az elégetett kalóriamennyiségre hat. A fogyókúra okozta hormonális változás a nőknél gyakoribb jelenség mint a férfiaknál. Mi a megoldás? Sajnos egyszerű válasz nincs, fel kell keresni egy orvost és hormonszint vizsgálatot kérni (adrenalin, tesztoszteron).
 
 
 
A fogyókúra során azt tanácsoljuk, gondolj arra, hogy tested megváltoztatása inkább egy maratonhoz hasonlítható, mintsem egy rövidtávú sprinthez. Minél előbb elfogadod ezt, annál jobban jársz rövid és hosszútávon is.
A cikket a builtlean.com oldalról fordítottuk.

Ha van kérdésed, vagy bármilyen tapasztalatod a stagnálással kapcsolatban, a Stagnál a fogyás? című fórumban oszthatod meg.
Kedves Felhasználók!
 
Mostantól a saját felvitt ételeitek közös adatbázisba ajánlása és elbírálása újfajta módszerrel történik. Eddig minden egyes tételt egyesével elbíráltunk és a megfelelőeket kereshetővé tettük a közös adatbázisba. Ez idővel számunkra kivitelezhetetlenné vált, nem volt lehetséges a rengeteg ételt, receptet végignéznünk.
 
Az új rendszer úgy működik, hogy minden közösbe ajánlott étel, recept automatikusan kereshető lesz a közös adatbázisban. Mivel azonban fontosnak tartottuk az ellenőrzött adatok prioritását a keresőben megjeleníteni, ezért minden, a keresésnek megfelelő adat a következőképpen jelenik meg: az általunk ellenőrzött adatok sárga "OK" ikonnal ellátva először jelennek meg, a még nem ellenőrzött, beajánlott felhasználói ételek pedig piros "?" ikonnal. Amikor egy ilyen, ellenőrizetlen étel adatlapját nyitjátok meg, akkor látható az adatok alatt a kérdés "Szerinted helyesek az adatok?". Ha több "helyes adat" választ kap az adott étel, akkor idővel bekerül a közös adatbázisba. Ha a "hibás adat"-ot választjátok, akkor ezután lehetőségetek van a hibás adatok szerkesztésére. Ezt a javítást csak az oldalt aktívan használó tagok tudják végrehajtani. Az, hogy kik ezek a tagok, a rendszer automatikusan, a tevékenységetek alapján dönti el és ha egyszer megszereztétek a jogosultságot, akkor az a továbbiakban már megmarad. Ha valaki ennek ellenére valótlan adatokra javítaná ki a helyes adatokat, akkor a kitiltást kockáztatja.
 
Kérünk, ha javítasz egy adatot, akkor az ételhez tartozó fórumon jelezd mit változtattál!
 
Egyébként a saját ételek (amit csak magadnak vittél fel) utólagos szerkesztése is mostantól már lehetséges az étel adatlapon a Szerkesztés gombra kattintva.
 
Végezetül ismét megköszönném az eddig hozzájárulásotokat az adatbázishoz és remélem, hogy az új rendszer sokkal jobban meggyorsítja majd az adatbázis pontos információkon alapuló bővülését.
 
Kedves felhasználók!
 
Érdekelne a véleményetek, hogy szerintetek milyen irányba lenne érdemes fejleszteni az oldalt!
 
Kérdőív 1:
 
Kérdőív 2:
 
*** szerkesztés: valamiért a beépített szavazástól meggajdult az oldal, amíg ezt nem orvosoljuk, addig csak így két külön linkként tudjátok megnyitni.
Cikkünk első részében, a Tejeskávé - Bevezetés a receptekbe bejegyzésben olvashattatok a receptekkel kapcsolatos alapvető tudnivalókról. Azonban, ahogy az oldal éli saját életét, egyre több dolog kerül felszínre, amire szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy minél pontosabban tudjatok számolni.
 
 
1. Elpárolgás
A legtöbb ételnél nem sok vizet zavar az ételek víztartalmának elpárolgása. Pl. egy körözöttnek nem csökken a súlya azáltal, hogy összekeverjük a hozzávalókat. Vegyünk viszont egy főzeléket, vagy egy szaftos húst, amit vízzel felengedünk és lesütünk zsírjára. Ha ahhoz a húshoz is felvisszük hozzávalóként az összes beleöntött vízmennyiséget (aminek a fele elpárolog), akkor a súlya nem fog stimmelni, ezáltal a 100 grammra vetített kalóriaérték sem.
A probléma megoldásaként azt ajánlom, hogy mérjétek le az egész étel súlyát elkészítés előtt és után (bár előtte mondjuk nincs sok értelme, mert az úgyis annyi, amennyit a program a hozzávalók lemért súlya alapján összeadott).
Tehát ha pl 2 kg a sütés előtti súlya valaminek (nullázós mérleg nem árt), a sütés utáni pedig 1.5 kg, akkor az azt jelenti, hogy a kalória maradt ugyanannyi, viszont a súly csökkent fél kilóval.
Ezt felvinni úgy lehet, hogy felviszed "Elpárolgás" hozzávalóként és mínuszos előjellel (-500 gramm). Ekkor lesz helyes az érték.
Itt láthattok erre egy példát a Lilahagymás sült cékla személyében.
 
 
2. Nem mindegy, hogy főtt vagy nyers!
Sokszor látom, hogy hozzávalóként nyersen adtok hozzá tésztát, rizst, holott a recept leírása szerint ezeket előtte meg kell főzni, ami a számolás tekintetében nagyon nem mindegy. A főtt tészta kilónként másfél kg vizet szív fel, azaz 1 kg száraztésztából lesz 2,5 kg főtt tészta, miközben a kalóriatartalma marad ugyanannyi. Ezért van az, hogy a száraztészta 380 kcal/100g, míg a főtt tészta 155 kcal/100g.
Ugyanez a helyzet a rizzsel, ami nagyjából ugyanennyi vizet szív fel.
 
3. Leggyakrabban kifelejtett hozzávalók
Nagyon gyakran kimarad a sült hús vagy sült zöldség által felszívott olaj, a levesek esetén a víz. A GYIK-ban is szerepel, de inkább itt is leírom:
Honlapunkon a receptek hozzávalóiban csak azokat a mennyiségeket tüntetjük fel, amit ténylegesen meg is eszünk.
Ennek két alapvető esete van: ha vízben főzünk, vagy ha zsiradékban sütünk.
Ha vízben főzünk (pl zöldséget), akkor a vizet nem kell a hozzávalók közé felvenni, mert azt nem isszuk meg. Ha viszont levest főzünk, akkor a pontos vízmennyiséget fel kell vinnünk, hogy ki tudjuk számolni a tápanyagtartalmát 1 deciliter levesnek.
Ha zsiradékban sütünk (pl sültkrumplit, sült húst), akkor csak annyi zsiradékot kell felvennünk a hozzávalók közé amennyit az adott étel felszív. Itt egy átlagos értékkel számolunk: 1 kg hús vagy zöldség kb 50 gramm zsiradékot szív fel (kb 4 evőkanál olaj). A rántott dolgok a panír olajszívó képessége miatt ennek kb kétszeresét szívják fel, azaz kilónként 100 grammot.
Értelemszerűen, ha viszont gulyáslevest készítünk és az elején a hagymát megsütjük zsírban, akkor a teljes zsírmennyiséget fel kell vezetnünk, mivel az az étel részét képezi, amit megeszünk.

 
 
A cikk további részében a receptek közös adatbázisba küldésével kapcsolatos tanácsok következnek. A közös adatbázisba ajánlásokkal egyre nehezebb lépést tartani, mivel nagyrészük hibásan vagy hiányosan érkezik be és rengeteg idő elmegy a javításokkal. Ezért kérnélek titeket, hogy figyeljetek a következőkre:
 
 
4. Recept leírása
Recepteket mostantól csak leírással együtt küldjetek be. Sok olyan recept érkezik, amiben csak össze vannak zúdítva a hozzávalók, de nincs semmilyen leírás. Úgy gondolom ezek nem mindenkinek egyértelműek, jobb ha minél részletesebb leírás kerül az adott recept mellé. Még a jó tükörtojásnak is van csínja-bínja, hát még a bonyolultabb ételeknek. Osszuk meg ezeket egymással!
 
5. Forrás
Amikor csak lehet, küldjetek forrásmegjelölést (linket, vagy akár annyit, hogy családi fejlesztés-e, vagy helyi specialitás), ugyanis ez gyakran sorsdöntő a bekerülés elbírálásakor.
 
6. Leggyakoribb alapegység súlya
Az hibás vagy hiányos adagsúly szintén gyakori probléma. Kérlek titeket, hogy recept felvitelekor ne magatokból induljatok ki. Ha a közös adatbázisba küldtök receptet, akkor nem azt kell beírni, hogy nektek fogyisoknak mennyi egy átlagos adag.
Ha nem valamilyen szempontból különleges az adott étel (pl. túl zsíros), akkor használjátok az általános súlyokat, amiket a recept felvitelnél a "Leggyakoribb alapegység súlyának megadása" kérdőjele alatt találhattok, de inkább ide is bemásolom:
    egy adag köret=300g
    egy adag saláta=250g
    egy adag főzelék=400g
    egy adag feltét=70g
    egy tányér leves=400g
    egy adag hús=130g
    egy adag egytálétel=400g
Tudom, hogy ezek elég nagy adagsúlyok. De aki odafigyel az étkezésre és az átlagosnál kevesebbet eszik, az úgyis leméri pontosan és azt írja be. Az általános adagsúly azok számára van, akik ételfutáros megoldással vagy étteremben esznek. Azok az adagok pedig általában egy normál, de inkább testes adagnak minősülnek. Úgy gondolom, ha valakinek nincs lehetősége pontosan számolni akkor inkább rögzítsen többet, mint kevesebbet.
 
7. Helyesírás
A receptek leírásánál kérlek titeket figyeljetek a helyesírásra. Nagyon gyakori például, hogy a pontok és vesszők után nem hagytok szóközt. Bár igazából ez nem egy nagy tragédia (a recept attól még lehet tökéletes), de ennek javítása is nagyban lelassítja az új bekerüléseket.

Végül ismét megköszönném mindenkinek a sok jó receptet, a hasznos hozzászólásokat, meg minden egyebet, amivel folyamatosan hozzájárultok az oldal fejlődéséhez!

 
Kedves KalóriaBázis felhasználók! Az utóbbi időben dolgoztunk pár fejlesztésen, amelyek a mai naptól elérhetők. Ezek a következők:
 
Napi tápanyag javaslat sávok beépítése
Többen mondtátok, hogy hasznos lenne számotokra, hogyha a honlapon nyomon követhetnétek az ideális fehérje-szénhidrát-zsír arányt. Bár eddig erre volt egy kördiagram, mostantól a Napi kalóriakeret diagramhoz hasonlóan sávokban láthatod, hogy állsz a napi tápanyagbevitellel.
Mivel általában fehérjéből minimális szintet szoktak előírni (tehát az a jó ha kimeríted a keretet), szénhidrátból és zsírból pedig maximumot (a kereten belül ajánlott maradni), a honlapon is ez alapján követheted nyomon a változást. Erre utalnak a sávok végén látható smiley jelek is: akkor jó ha nap végén mind mosolyog. :)
A kívánt tápanyag arányokat te magad is beállíthatod a Beállítás gombra kattintva, majd az Egyéni opciót kiválasztva. Bővebben a Tápanyagokról és ezek arányának fontosságáról az Eszközök/GYIK menü Tápanyagok aránya részben olvashatsz.
Fontos: mindenkit arra ösztönöznénk, hogy egyéni orvosi javaslat alapján állítsa be a számára optimális arányokat. A honlapon előre rögzített arányok ugyanis csak átlagos értékek, melyek a helyes táplálkozásra való figyelemfelkeltést szolgálják!

Sárga box becsukó, kinyitó gombok
Ha valamelyik jobboldalt megjelenő funkció zavar téged, lehetőséged van arra, hogy becsukd. Ez akkor is jól jöhet, ha pl. az aktuális súlyodat nem akarod, hogy mindenki lássa amikor ránéz a monitorodra.
Adott boxot a címsorának végén található lefele nyilacskával csukhatod be Természetesen később bármikor visszanyithatod a felfelé nyilacskával.

Jegyzet írása a naphoz
Mostantól lehetőséged van arra, hogy bármilyen jegyzetet írj magadnak az adott naphoz. Ehhez az aktuális NAP jelölő zöld sávban, jobboldalon a notesz ikonra kell kattintanod. Ha ismét rákattintasz, szerkesztheted. Ha törölni szeretnéd a jegyzetet, akkor töröld ki a szöveget és Mentés.
A jegyzetek megjelennek az Étkezési naplóban is.

Infó gomb beépítése a Megettem listába
A megevett ételekről is kérhetsz infót, ha a Megettem listában az "i" ikonra kattintasz.
Ez az ikon a keresőben is működik és hasznos lehet olyan esetekben, amikor például még szeretnél 50 gramm szénhidrátot fogyasztani, és ehhez szeretnéd tudni, hogy ez mennyi kenyér bevitelével oldható meg.
A keresőben beírod, hogy kenyér és ahelyett, hogy kiválasztanád a keresett kenyeret, rákattintasz a keresőben az "i" gombra. Ekkor megnyílik a kenyér adatlapja, ahol láthatod, hogy a kívánt 50 gramm szénhidráthoz 95 gramm kenyér bevitele szükséges. Ezután rákattintasz a Megettem gombra, mellyel ugyanúgy rögzíti az étkezésedet mintha a Főoldalról vitted volna be.

FIGYELEM:
Előfordulhat, hogy a frissítés miatt valamilyen furcsasággal, hiábával találkoztok. Ez abból adódik, hogy a böngészőtök a gyorsítótárból akar dolgozni, amiben a régi verziót tárolta el és a két verzió ütközik. Legtöbb esetben a Control-F5 kombináció megnyomása megoldja a problémát. Ha nem, akkor a megoldás az, hogy a gyorsítótárat ki kell törölni:
Firefox és Chrome alatt: Ctrl-Shift-Delete, majd a felugró ablakban csak a Gyorsítótár (angolul Cache) legyen bepipálva, majd OK. Jelentkezz be újra, remélhetőleg a probléma megszűnt.

Természetesen előfordulhat, hogy valami valóban rosszul lett leprogramozva, ha ilyennel találkoztok, kérlek jelezzétek a Fórum/Hibák az oldal működésében topikban.
Kedves KalóriaBázis felhasználók!
 
Mostantól lehetőség van az egyes ételekhez is hozzászólásokat írni.
A legfrissebb hozzászólások láthatóak a fórum "Beszélgetés az ételekről" c. topikban.
 
Emellett csináltunk egy "Kalóriatáblázat" menüpontot az Eszközök menübe, ahol kategóriánként lehet böngészni az ételek között.
Ebben a cikkben arra szeretném felhívni a figyelmet, miért nem jó ötlet túl alacsony napi kalória keretet beállítani és ettől várni a gyors sikert.
 
Alacsony és nagyon alacsony kalóriás diéták
A fogyókúrás diéták során lecsökkentjük a kalória bevitelt azért, hogy testünk minden nap több kalóriát égessen el, mint amennyit elfogyaszt. Egy idő után a testünk a zsírtartalékokat kezdi el energiaforrásként használni, ami pedig súlyveszteséghez vezet.
A napi 1000-1500 kcal-t bevivő alacsony kalóriás diéták, de főleg a napi 1000 kcal alatti nagyon alacsony kalóriás diéták azonban számos egészségügyi problémához, illetve akár a hosszú távú fogyás megállásához is vezethetnek.
 
Izomveszteség
Az egyik probléma az alacsony kalóriás illetve a nagyon alacsony kalóriás diétákkal, a súlyveszteséggel együtt járó izomveszteség. Amikor visszafogjuk a kalóriabevitelt, akkor testünk a túlélés érdekében megpróbál valamennyi zsírszövetet elraktározni, és más szöveteket kezd lebontani energiaforrásként, például izomszöveteket, mondják a Hawaii Egyetem kutatói. Ennek következményeként a hosszú ideig folytatott nagyon alacsony kalóriás diéta jelentős izomveszteséghez vezethet. Ahhoz, hogy fenntartsuk az izomtömegünket, el kell kerülni az ilyen diétákat és fontos, hogy minél többet mozogjunk.
 
Ingerlékenység
A Los Angeles-i California Egyetem kutatói szerint, ha szigorúan lecsökkentjük a kalóriabevitelünket akkor az a hangulatunkra is hatással lehet. Az életmódváltás stresszessé tehet és a fogyásért folytatott küzdelem nyomást gyakorolhat az érzelmi stabilitásunkra. Az alacsony kalóriás, illetve a nagyon alacsony kalóriás diéta okozta éhezés pszichológiai stresszt okoz. Ahogy testünk hozzászokik ahhoz, hogy napról-napra sokkal kevesebb kalóriát visz be, mint amennyit eléget, az ingerlékenység csak tovább fokozódik. Ahhoz, hogy az ingerlékenységet elkerüljük, fogyasszunk épp csak annyival kevesebb kalóriát, ami már lehetővé teszi a súlycsökkenést. A nap során könnyű ételeket és kevés rágcsálnivalót együnk.
 
Az anyagcsere lelassulása
Az alacsony, illetve nagyon alacsony kalóriás diéta egyik legfőbb hatása az anyagcsere-folyamatok lelassulása, aminek következtében a testünk napról-napra egyre kevesebb kalóriát éget el. Ha csak nagyon kevés kalóriát fogyasztunk minden nap, akkor testünk hozzászokik a csökkent energia bevitelhez és „éhező üzemmódba” kapcsol, állítják a Rutgers Egyetem kutatói. Ez a csökkent anyagcsere-folyamat arra készteti testünket, hogy bármilyen elérhető energiát elraktározzon. Ez pedig a súlycsökkenés lelassulásához vezet, mivel testünk nem hajlandó zsírt égetni.
 
A visszahízás lehetősége és a jojó effektus
A legtöbb esetben az alacsony kalóriás diéta nem vezet hosszútávú súlyveszteséghez. A diéta befejezése után ugyanis, mikor visszatérünk normális étkezési szokásainkhoz, szervezetünk éhező üzemmódba kapcsolása miatt gyorsan visszahízunk, mivel addigra az anyagcsere folyamatok lelassultak. A Rutgers Egyetem kutatói szerint a koplaló diétázók 99%-a visszahízik, sokan közülük nagyobb súlyfelesleget szed vissza, mint a kiinduló súlyuk. Ezt nevezzük jo-jó effektusnak. Ahhoz, hogy megtudjuk, hogyan tudunk leghatékonyabban lefogyni érdemes konzultálni egy dietetikussal, aki segíthet megtervezni egy, a céljainknak megfelelő fogyókúrás diétát.
 
Forrás: www.livestrong.com, Louise Tremblay
A fordítást a KalóriaBázis készítette. 
Kedves felhasználók!
 
Örömmel jelenthetjük be, hogy összesített fogyásotok túllépte az EGY TONNÁT!

Gratulálunk ehhez a hatalmas teljesítményhez, ami számunkra egyértelműen azt bizonyítja, hogy érdemes a dologgal továbbra is foglalkoznunk.

Köszönjük, hogy folyamatosan segítetek az adatbázis bővítésében, így jelenleg immáron 2476 étel és 423 testmogástípus kereshető, mellyel a KalóraBázis az ország legnagyobb ingyenes kalória és tápanyagtartalom adatbázisává fejlődött.

Az oldal működésében további fejlesztések várhatók, kérünk titeket, hogy továbbra is írjatok a fórumra ha hibával találkoztok, vagy új ötletetek van.

További sok-sok elégetett zsírt kívánunk:
KalóriaBázis csapata
Új étel, új recept és új sport felvitelekor lehetőség van azokat a KalóriaBázis közös adatbázisába ajánlani.
Szeretnénk, hogy minél tisztább legyen számotokra, hogy milyen formátumban, milyen típusú adatokat tudunk beépíteni:
  1. Az ajánlások elutasításának másik leggyakoribb oka az étel túl részletes megnevezése, mikor tágabb értelmezésben már megtalálható. "Kávés-vaníliás pálcikás jégkrém", vagy "Rumos-meggyes müzliszelet". Kalóriatartalom szempontjából a legtöbb esetben elhanyagolható az adott ételtípus ízesítése. Másrészt ha a fenti példák bekerülnének a közös adatbázisba, minden esetben, amikor valaki a "kávé"-ra keres, kidobná a "Kávés-vaníliás pálcikás jégkrémet" is. Azon felhasználók száma viszont nagyon csekély, akik pontosan ezt a kifejezést keresik. Minden közös adatbázisba szánt ételnél át kell gondolni, hogy arra hogyan fognak az emberek rátalálni, van-e értelme azzal bepiszkolni az adatbázist.
  2. Nem adtok meg elég adatot. Sokszor hiányzik a fehérje/szénhidrát/zsír érték, vagy csak egy darab tápanyagtartalmát adjátok meg, de azt már nem, hogy egy darab súlya hány gramm. Ezen információk nélkül az oldal nem tudja pontosan számolni a napi tápanyag eloszlást illetve a megevett ételek súlyát. A legtisztább megoldás mindig az, ha 100g-ra viszitek fel az értékeket és utána megadjátok a leggyakoribb alapegység súlyát. Még jobb ha a forrást is megjelölitek.
  3. Helyesírás. Az oldalon használt formátum: nagybetűvel kezdve, kisbetűvel folytatva ("Sült krumpli"). Szöveges részeknél, receptleírásoknál ne felejtsetek a pont és a vessző után szóközt hagyni.
 
 
Végezetül köszönjük az eddigi ajánlásokat, visszajelzéseket. Szeretnénk arra biztatni titeket, hogy minél több, a felhasználói kereséseket kielégítő ajánlást küldjetek nekünk, hogy jó irányba fejlődhessen az oldal.
Mivel az oldal folyamatos frissítés alatt áll, ezért előfordulhat, hogy valamilyen furcsasággal, hibával találkoztok. Ez abból adódik, hogy a böngészőtök a gyorsítótárból akar dolgozni, amiben a régi verziót tárolta el és a két verzió ütközik.
 
Legtöbb esetben egy sima F5 (oldalfrissítés) gomb megnyomása is segít. Ha nem, akkor a megoldás az, hogy a gyorsítótárat ki kell törölni:
 
Firefox és Chrome alatt: Ctrl-Shift-Delete, majd a felugró ablakban csak a Gyorsítótár (angolul Cache) legyen bepipálva, majd OK.
Jelentkezz be újra, remélhetőleg a probléma megszűnt.
A magyar ember egyik leggyakoribb itala a tejeskávé.
Honlapunkon is szerepel ugyan, de kalóriatartalmáról akkor kapunk csak pontos infót, ha felvisszük receptként, ahogy mi magunk isszuk.
Egyszer kell csak megcsinálni, mivel általában mindig ugyanúgy isszuk.

Következzen egy rövid leírás arról, hogy a legegyszerűbb felvinni a tejeskávét receptként:
  • Kattintsunk az Új recept gombra a Mit ettél? kérdés mellett.
  • Adjuk meg a nevét (pl. "Kávém"), és kategóriáját (utóbbi nem kötelező).
  • Mivel italról van szó, ezt jelöljük be a Típusnál (ez alapján fogja tudni az oldal, hogy deciliter mennyiségi egységet vegyen fel a későbbiekben).
  • Hozzávalókat egyesével adjuk hozzá, azaz írjuk be, mennyi kávét, mennyi tejjel és cukorral iszunk (itt használhatjuk a kockacukor darab egységet is).
  • Végül, a későbbi egyszerű használat érdekében megadhatjuk, hogy egy adag milyen súlyú. Ez esetben könnyű dolgunk van, mivel eleve egy adagot készítettünk. Nézzük meg az Összesen sorban hány gramm szerepel és ezt adjuk meg egy alapegységnek (Pl: ha összesen 203 g, akkor az 2.03 dl lesz): Azaz "egy pohár súlya 2.03 dl."
  • Mentsük el és már ihatjuk is! Legközelebb ha ismét kávéra szottyan kedvünk, kezdjük el gépelni a Mit ettél mezőbe, hogy "kávé". Ekkor első helyen felugrik "Kávém", amiből egyből önthetjük is le a következő pohárral.
Egy kis segítség azoknak, akik még nem döntötték el, hogy melyik sporttal égessék a kalóriát!
Az oldal fejlesztése a végső stádiumához érkezett.
 
Sajnos még mindig sok dolog nem úgy működik, ahogy kellene, ezért kérünk titeket, hogyha találtok valamilyen hibát, írjátok meg a fórumba.
Cikksorozatunkat egy régóta terjedő mítosz megvizsgálásával kezdjük. Egyesek szerint azáltal, hogy a kenyeret megpirítjuk, megváltozik annak tápanyag-összetétele, és "diétásabbá" válik.

Mikor a kenyeret megsütjük mindkét oldalán, pirítós lesz belőle. Mivel külön szót használunk a kenyérre és a pirítósra, ez azt a képzetet teremti bennünk, hogy két különböző ételről van szó. A pirítás ugyan megváltoztatja a kenyér kinézetét és az állagát, de tápanyagtartalmát csak kis mértékben befolyásolja.

Mi történik mikor pirítóst készítünk?
A kenyér pirításakor nedvesség párolog el, ezért súlyából veszít egy keveset. A pirítás ugyanakkor kémiai reakciókat is kivált a kenyér felületén, ezért barnul meg.
Ezt Maillard reakciónak hívják, amit Louis Camille Maillard figyelt meg az 1900-as évek elején.

A Maillard reakció jelentősége
A kenyér megpirítása egy sor biokémiai reakciót indít el a széndhidrátok (cukrok) és aminosavak (fehérjék a kenyér felszínén) között. Ez változtatja meg a kenyér kinézetét, égeti meg a felszínét és ez okozza az ízbeli különbséget. Ez mind azért történik, mert a kenyér felületén a Maillard reakció hatására új molekulák keletkeznek.

A pirítás nem csökkenti a kalóriát
Sajnos pirítással nem tudjuk a kenyér szénhidrát tartalmát csökkenteni. A Maillard reakció nem csökkenti a kenyér kalória vagy szénhidrát tartalmát.
A pirítás csak a kenyér felszínén megy végbe, ahol a kenyérpirító fűtőszálaihoz elég közel van.

Online elérhető tápanyag információk szerint egy szelet, pirítás előtti fehér kenyér 65 kcal, pirítás után pedig 64.9 kcal.
Ez nagyon kis különbség. A fehérje, széndhidrát és zsír tartalmat vizsgálva viszont még ennyi eltérés sincs.

Pár szó az akrilamid vegyületről
A tápanyagtartalom vizsgálata mellett fontos, hogy tisztában legyél a pirítás biokémiai reakciójának melléktermékével.
A szénhidrátok és aminosavak reakciójakor egy akrilamid nevű vegyület képződik. A nagy mennyiségben bevitt akrilamid összefüggésben áll a rákos megbetegedésekkel (Prof. Marion Nestle: The Atlantic Monthly, New York, 2009.)

Milyen pirítóst együnk?
A szokásos táplálkozási tanácsok mellett (inkább együnk teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret), a Mayoclinic.com szerint mindenkinek kerülnie kell, hogy a pirítós nagyon megégett részeit megegye, legjobb ha világos barnánál sose sütjük sötétebbre. Ezzel minimalizálhatjuk az akrilamid képződést. Bár a megégett pirítós rákkal való kapcsolata még további kutatásokat igényel, mindenképpen jobb ha észben tartjuk a leírtakat.



A fordítást a KalóriaBázis készítette.
Asztali verzió    Mobil verzió
Az adatkezelési tájékoztatónkat itt tekintheted meg.
Az oldal használatával egyidejűleg elfogadod Felhasználási Feltételeinket .
Az oldalt mindenki csak saját felelősségére használhatja! Minden, ami a kaloriabazis.hu oldalon megjelenik, csak javaslatnak minősül. E javaslatok nem helyettesítik szakértő orvos tanácsát, diagnózisát vagy bármilyen előírt kezelést.
Copyright © www.kaloriabazis.hu
Ez a funkció regisztrációhoz kötött!
Ehhez a funkcióhoz prémium előfizetés szükséges
Ez itt a belso szoveg